Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος
![](http://www.staikoschristos.gr/blog/wp-content/uploads/2023/02/324578987_671968051326816_7145194633858683636_n-1.jpg)
Η 27η Ιανουαρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος, καθώς την ίδια μέρα του 1945 τα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το Άουσβιτς-Μπιρκενάου.
Και στο κέντρο της Αθήνας, στο σχολείο του Θησείου, τοποθετήθηκε αυτή η επιγραφή το 2017 στη μνήμη των μαθητών του Ισραηλιτικού Δημοτικού σχολείου που δολοφονήθηκαν στα γερμανικά στρατόπεδα εξόντωσης κατά τον Β´ Παγκόσμιο Πόλεμο.